Czaprak – niezbędna część wyposażenia konia

Czaprak, inaczej zwany potnikiem, jest specjalnym pokryciem z tkaniny. Jego rolą jest ochrona końskiego grzbietu. Ponadto zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza podczas intensywnej jazdy oraz ochrania grzbiet zwierzęcia przed otarciami. Czapraki wykonane zostały z wielu rodzajów materiałów. Dlatego istotne jest, aby zwracać szczególną uwagę na jego trwałość wykonania względem utraty koloru i wycierania.

Jak zostało wspomniane, najważniejszym zadaniem czapraka jest chronienie grzbietu konia. Pozwala on zapobiegać urazom, które może być przyczyną tarcia siodła bezpośrednio o skórę i sierść zwierzęcia. Najczęściej dotyczy to miejsca, gdzie siodło może się lekko przesuwać. Ponadto czaprak pozwala utrzymywać kulbak w czystości, ponieważ minimalizuje wytwarzanie potu. Optymalnie wybrany czaprak, pozwala rozłożyć nacisk siodła oraz go zamortyzować.

Nabywając dany czaprak dla konia, warto także wiedzieć o padach. Posiadają one bardzo zbliżoną funkcję do czapraków, jednak cechują się większą grubością. Ich waga oraz obszerność jest wyższa. Na ogół nie posiadają one nylonowych pasków, które umożliwiają przypięcie ich do siodła. Wyróżnia je także poziome i rzadsze pikowanie, co zapewnia większą objętość, umożliwiając uzyskanie lepszej sprężystości. Pady najlepiej sprawdzają się w przypadku dużego wysiłku, jakim obciążony jest koń. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku mocno przylegającego siodła, pad może się pod nim nie zmieścić, co spowoduje dyskomfort dla konia.

Przede wszystkim zakup potnika, powinno uwzględniać daną dyscyplinę jeździecką, jaka jest uprawiana przez użytkownika, a także od roli jaką ma on pełnić np. ochronna, ułożenie siedziska, czy korygująca. W przypadku odpowiednio dopasowanego kulbaka, standardowy czaprak będzie najlepszą opcją.

Kupując dany czaprak należy zwracać szczególną uwagę na:

rozmiar – powinien być dopasowany do danego modelu siodła. Jego profilowanie powinno układać się z linią siodła. Najlepszy czaprak nie może zwarto przylegać swoją środkową częścią do konia. Dużym znaczeniem jest sam rozmiar zwierzęcia, dlatego też producenci stosują odpowiednie skróty, które mają ułatwić dopasowanie danego czapraka pod wielkość konia.

For more about podkładka pod siodło review our own web page. Materiał i wypełnienie – należy wziąć pod uwagę to, aby tworzywo, z którego został wykonany potnik, pozwalał łatwo przepuszczać powietrze, tak aby zapewniał on optymalną cyrkulację. Zwłaszcza Większość czapraków stworzona jest z bawełny, a ich długość i jakość materiału, jest mocno zróżnicowana. Kolejny materiał, z którym można się zetknąć na rynku, jest alcantara. Ten rodzaj materiału podobny jest do zamszu, uznawana za stylową, jednak łatwo ulega przebarwieniom. Rzadko można natknąć się na czapraki, których poszycie stworzone zostało z polaru. Tego typu materiał nie sprawdza się w przypadku upalnych dni, ponieważ sprzyja poceniu się konia. Następną istotną kwestią jest wypełnienie. Cienkie czapraki zapewniają dobrą przewiewność, z kolei grubsze lepiej amortyzują jazdę.

Czapraki wyróżniają się różnymi modelami, które pozwalają dobrać je pod konkretne siodło. Istotną różnicą jest szerokość oraz długość czapraka. Dlatego siodło ujeżdżeniowe, w żadnym razie nie powinno wychodzić poza czaprak, ani naciskać na jego lamówkę, co może powodować bolesne otarcia. Pośród tego typu asortymentu odnaleźć można:

czapraki wszechstronne – charakteryzują się zauważalnie mniej wydłużonym siodłem, względem czapraka skokowego oraz subtelnym zaokrągleniem. Jak sugeruje ich nazwa, podkładka pod siodło nadają się pod siodła wszechstronne, jednak sprawdzają się także w zestawie ujeżdżeniowym lub skokowym. Są odpowiednie do trenowania skoków i ujeżdżania, dzięki temu umożliwiają uniknięcie częstej zmiany potnika.

czapraki skokowe – są używane do skoków przez przeszkody. Najczęściej spotykane są krótsze modele od ujeżdżeniowych. Ich zadaniem jest ochrona grzbietu, przed przemieszeniem się siodła – co najczęściej dzieje się właśnie w przypadku skoku. Zostały zaprojektowane z myślą o komforcie konia.

czapraki ujeżdżeniowe – inaczej nazywany dresażowym. Wyróżniają się większym rozmiarem oraz wycięciem w kłębie, co umożliwia zapewnienie maksymalnej wygody konia podczas ujeżdżania.

Co istotne czapraki oznaczone są konkretnymi symbolami. Kupując dany czaprak, warto wiedzieć jaki charakteryzuje go podział:

VS – inaczej czaprak wszechstronny, pasujący do większości siodeł.

DR lub DL – model ujeżdżeniowy dopasowany do siodeł ujeżdżeniowych.

SR – czaprak skokowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie potliwości konia podczas wykonywania skoków.

VSS – model wszechstronny/skokowy

VSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżeniowy.

Podział dla kuców:

PVS – czaprak wszechstronny

PVSS – czaprak wszechstronny/skokowy

PVSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżenowy

PDR/PDL – czaprak ujeżdżeniowy

PSR – czarpak skokowy.

Podział pod względem użytkownia:

– czapraki przeznaczone do jazdy klasycznej (wszystkie powyższe),

– czapraki do jazdy westernowej,

– pady do jazdy na oklep,

– pady pod pasy do lonżowania.

Gdzie kupić czaprak dla konia?

Przede wszystkim należy wybierać sklepy jeździeckie, w których można odnaleźć rekomendowanych producentów. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkowaniem sprzętu jeździeckiego, jednak warto wybierać te, które są polecane przez pasjonatów jeździectwa np. czaprak Eskadron, czy czaprak Horze. Jeżeli chodzi o pierwszą firmę jest ona, najbardziej znana na rynku. Przedsiębiorstwo charakteryzuje się produktami z najwyższej półki oraz wytrzymałością sprzętu. Kolejną firmą, która, specjalizuje się w akcesoriach dla koni, do stajni i jeździeckich, jest Horze. To norweskie przedsiębiorstwo cenione, zwłaszcza za asortyment dla koni, który jest produkowany z najwyższą starannością. Charakteryzuje ją optymalna funkcjonalność, połączona z wygodą i stylem. Kolejnym godnym uwagi producentem jest marka York, której siedziba znajduje się w Polsce. Marka oferuje szeroki asortyment jeździecki, przeznaczony zarówno dla koni jak i ich użytkowników.